Ehitus- ja lammutusjäätmed
Ehitus- ja lammutusjäätmete hulka kuuluvad jäätmed, mis tekivad ehitamisel, remontimisel, lammutamisel, tee-ehituse või pinnasetööde käigus või ehitusmaterjali purustamisel. Ehitus- ja lammutusjäätmete ohutu hoidmise ja käitlemise eest vastutab jäätmevaldaja – ehitise kui vallasasja omanik, kinnistu omanik, hoonestusõiguse või mõne muu piiratud asjaõiguse alusel kinnistu kasutaja, kui tema ja ehitusettevõtja või kinnisvaraarendaja vaheline leping ei näe ette teisiti või muu isik, kellele on välja antud ehitusluba, või muu isik, kelle valduses on ehitusjäätmed.
Jäätmevaldaja tohib ehitamise või lammutamise käigus tekkivaid jäätmeid üle anda üksnes ettevõttele, kes omab jäätmete vedamiseks, kogumiseks, taaskasutamiseks või kõrvaldamiseks vastavat jäätmeluba või registreerimistõendit.
Jäätmeloa või registreerimistõendi olemasolu saab kontrollida keskkonnalubade infosüsteemist, sisestades otsingusse ettevõtte nime, kellele jäätmeid plaanitakse üle anda. Veendu, et jäätmeluba/registreerimistõend on kehtiv Pärnu maakonnas.
Ehitus- ja lammutusjäätmete valdaja on kohustatud tekkekohal eraldi koguma kindlasti järgmisi jäätmeid:
1) puit;
2) paber ja papp;
3) metallijäätmed (eraldi must ja värviline metall);
4) mineraalsed jäätmed (kivid, tellised, krohv, betoon, kips jms);
5) klaas;
6) pinnas;
7) plastijäätmed (sh kile);
8) ohtlikud jäätmed liikide kaupa;
9) tõrva mittesisaldav asfalt;
10) raudbetoon- ja betoondetailid;
11) pakendid.
Mineraalseid jäätmeid ei tohi omavoliliselt kasutada maa-ala täiteks ega matta. Mineraalsete ehitus- ja lammutusjäätmete taaskasutamine väljaspool ametlikke ladestuspaiku, sealhulgas territooriumi heakorrastamiseks, on lubatud ainult jäätmekäitleja registreerimistõendi või jäätmeloa olemasolu korral ning Lääneranna Vallavalitsusega kooskõlastatud ehitusprojekti (lammutusprojekti) alusel. Ehitamise/lammutamise käigus välja kaevatud pinnas tuleb ladustada eraldi ja seda võib kasutada samal kinnistul maastiku kujundamiseks.
NB! Ehitus- ja lammutusjäätmete ladustamine teisele kinnistule ei ole lubatud!
Ehitiste lammutamine
Ehitiste lammutamiseks peab olema kehtivatele nõuetele vastav ehitusprojekt (lammutusprojekt) ja ehitusluba (lammutusluba).
Lammutusprojektile peab olema lisatud dokument, milles sisaldub:
1) jäätmete hinnanguline kogus ja liigitus vastavalt kehtivale jäätmenimistule;
2) selgitused jäätmete liigiti kogumise kohta ehitusplatsil;
3) pinnasetööde mahtude bilanss;
4) jäätmete kavandatavad käitlemistoimingud ja -kohad.
Lammutustööde lõpetamisel tuleb esitada Lääneranna Vallavalitsusele ehitusjäätmete õiend koos jäätmete käitlemist või üleandmist tõendavate dokumentidega.
Jäätmeõiend (ehitus- ja lammutusjäätmete käitlemise kohta) on leitav blankettide ja vormide alamlehelt, jaotisest "Maa ja keskkond".
Ehitus- ja lammutusjäätmete käitlemise nõudeid reguleerib Lääneranna valla jäätmehoolduseeskiri, peatükk 6, mis on kehtestatud vastavalt Jäätmeseadusele.
- Ehitus- ja koristusjäätmete kogumine ja vedu (Eesti Keskkonnateenused AS)
- Ehitusjäätmete vedu (Ragn-Sells AS)
- Ehitus- ja lammutusjäätmed (Paikre OÜ)
- Ehitus- ja lammutusjäätmete liigiti kogumise juhend (Eesti Jäätmekäitlejate Liit)