Juurdepääsetavus
Juurdepääsetavus
Selleks, et veebilehed oleksid kasutaja meeltele arusaadavad ja lihtsasti kasutatavad, on avaliku teabe seadusesse (§ 32 Veebilehe ja mobiilirakenduse pidamise nõuded) üle võetud Euroopa Liidu direktiiv (EL 2016/2102), mis sätestab juurdepääsetavuse nõuded. Üleeuroopaline direktiiv põhineb omakorda rahvusvahelisel suuniste standardil WCAG (Web Content Accessibility Guidelines), mis on välja töötatud veebidele ja mobiilirakendustele.
Juurdepääsetavuse nõuete mitterakendamine on lubatud vaid õigusaktides sätestatud juhtudel.
Lääneranna valla veebileht on ehitatud ja koostatud nii, et see vastaks WCAG 2.2 juurdepääsetavuse suunistele. See tähendab, et on kasutatud teatud tehnilisi vahendeid ja sisu koostamise põhimõtteid, mis aitavad veebilehe sisu tarbida nägemis-, kuulmis-, füüsiliste, kõne-, tunnetuslike, keele-, õppimis- ja neuroloogiliste puudustega kasutajatel.
Lisaks on võimalik infole juurdepääsetavust parandada oma arvutit veebilehitseja (brauseri) ja/või operatsioonisüsteemi tasemel seadistades. Alljärgnevalt ülevaade põhilistest abivahenditest.
Kui soovite abi, siis võtke vallavalitsuse kontaktidel meiega ühendust, tel 472 4630 või epost vallavalitsus@laaneranna.ee.
Klaviatuuriga navigeerimine
Veebilehel on võimalik navigeerida klaviatuuri abil. Navigatsioon toimub tabulatsiooniklahvi (Tab) abil. Iga Tab klahvi vajutusega liigub fookus järgmisele elemendile. Hetkel aktiivset elementi märgib värvimuutus ja kastike selle ümber. Fookuses oleva lingi aktiveerimiseks tuleb vajutada klaviatuuril sisestusklahvi (Enter).
Klaviatuuri abil tagasi liikumiseks tuleb kasutada tagasilükkeklahvi (Backspace).
Sisu suurendamine
Veebilehitsejad
Sisu suurendamiseks soovitame esmalt kasutada veebilehitsejatesse sisseehitatud funktsionaalsust.
Kõikides populaarsetes veebilehitsejates on võimalik veebilehte suurendada ja vähendada, kui hoida all Ctrl klahvi (OS X operatsioonisüsteemis Cmd klahvi) ja samal vajutada ajal kas + või – klahvi.
Teine mugav võimalus on kasutada hiirt hoides all klaviatuurilt Ctrl klahvi ja samal ajal liigutades hiire kerimisrulli.
Tagasi normaalsuurusesse saab, kui vajutada samaaegselt Ctrl ja 0 klahvile.
Operatsioonisüsteemid ja eraldiseisvad programmid
Kõik enamlevinud operatsioonisüsteemid sisaldavad seadeid
- ekraanil esitatava sisu suurendamiseks
- värvifiltrite rakendamiseks
- teksti värvi, kontrasti ja taustavärvi kohandamiseks
- kursori ja osuti suuruse, värvi ja kuju kohandamiseks
- ekraanilugemis- ja häälsisestusprogrammide kasutamiseks
Operatsioonisüsteemi hõlbustusvahendid
- Windowsi nähtavuse parandamine (Microsoft)
- Silmakontrolli põhitõed Windows'is (Microsoft)
Eraldiseisvad programmid
Windows 10 ja 11 leiate töölauarakenduse (programmi) nimega Luup (Magnifier), kui trükite otsinguaknas Luup ja vajutate Enter.
Avaneb programmi aken ja menüü, mille kaudu on ekraani suurendamine juhitud. Vaikimisi jälgib programm hiire kursori asukohta.
Ekraanilugeja kasutamine
Ekraanilugeja on programm, mis üritab arvutiekraanil kujutatavat interpreteerida ja teistes vormides edasi anda, näiteks helidena, audiokommentaarina. Eelkõige on see abivahend vaegnägijate jaoks.
Meie veebilehel esitatud sisu on loodud vastavalt ekraanilugejatele arusaadavatele standarditele ja nii, et igat tüüpi visuaalset sisu on teises vormis võimalik taasesitada. Näiteks on piltidel küljes tekstilised kirjeldused, struktuursete elementide paigutus ja järjekord arvestab ekraanilugeja liikumist ekraanil ja võimaldab infot tarbida loogilises järjekorras.
Windows 10 ja 11 koosseisus olevas Edge brauseris on sisseehitatud funktsioon Loe ette (Read aloud), mis märgib veebilehel loetava rea ja hääldatava sõna erivärviliselt. Ettelugemist on võimalik juhtida vastaval tööriistaribal ja hiire abil.
Windows 10 ja 11 hõlbustusvahendite hulgas on töölauarakendus Jutustaja (Narrator). Selle leiate, kui trükite otsinguaknas Jutustaja ja vajutate Enter.
- Jutustaja (Narrator) kasutusjuhend (Microsoft)
- Windows 10, 11 toetatud keelte ja text-to-speech (TTS) häälte loetelu, nende allalaadimise juhend (Microsoft)
- Ekraanilugemisprogrammide loetelu (Wikipedia)
- Häälsisestus, kõnetuvastus, virtuaalne abiline arvutis (virtual assistant) (Wikipedia)
- Avaliku teabe seadus
- Veebilehe ja mobiilirakenduse ligipääsetavuse nõuded ning ligipääsetavust kirjeldava teabe avaldamise kord
- Digiligipääsetavuse nõuded (Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet)
- Ligipääsetavus ja universaalne disain (Eesti Puuetega Inimeste Koda)
- Web Accessibility Directive (Wikipedia)
- The European Web Accessibility Directive (3Play Media)
- Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) 2.2 (The World Wide Web Consortium (W3C))