Hoonete laiendamine ja ümberehitamine
Hoonete laiendamist reguleerib ehitusseadustiku lisa 1, kus on välja toodud elamute ja mitteelamute ümberehitamine, laiendamine kuni 33% või üle 33%. Hoone laiendamisel tuleb arvestada hoone mahtu, mitte ehitisealust pinda. Elamu või abihoone olemasolevat mahtu (m3) saab kontrollida Ehitisregistrist.
Ehitisealune pind on kuni 20 m2 ja kõrgus kuni 5 m
Kui on soov laiendada hoonet, mille ehitisealune pind on kuni 20 m2 ja mis on kuni 5 m kõrge, siis saab hoonet laiendada ilma omavalitsuse nõusolekuta. Kuigi tegemist on vaba ehitustegevusega, ei tähenda see, et hoone laiendamine ei peaks olema kooskõlas erinevate õigusaktide, tuleohutusnõuete, detail- või üldplaneeringuga.
Ehitisealune pind on 20–60 m2 ja kõrgus kuni 5 m
Kui on soov laiendada hoonet, mille ehitisealune pind on 20–60 m2 ja mis on kuni 5 m kõrge ning soovitakse hoone ümberehitamist või laiendamist kuni 33% hoone mahust, tuleb enne ehitustegevusega alustamist esitada kohalikule omavalitsusele Ehitisregistri kaudu (vajalik ID-kaardiga sisselogimine) ehitusteatis. Hoone laiendamisel üle 33% hoone mahust tuleb esitada enne ehitustegevuse alustamist Ehitisregistri kaudu ehitusteatis ja ehitusprojekt.
Ehitusteatise puhul riigilõiv puudub.
Ehitisealune pind on üle 60 m2 või 0–60 m2 ja kõrgus üle 5 m
Kui on soov laiendada hoonet, mille ehitisealune pind on üle 60 m2 või 0–60 m2 ja mis on üle 5 m kõrge, ning soovitakse hoone ümberehitamist või laiendamist kuni 33% hoone mahust, tuleb enne ehitustegevuse alustamist esitada Ehitisregistri kaudu ehitusteatis ja ehitusprojekt. Kui hoone laiendamise maht on üle 33%, siis tuleb enne ehitustegevuse alustamist taotleda projekteerimistingimused (detailplaneeringu kohustusel on vajalik detailplaneeringu koostamine, täpsema info saamiseks pöördu kõigepealt planeeringute spetsialisti poole). Projekteerimistingimuste taotluse saab teha samuti Ehitisregistri keskkonnas. Kui on omavalitsuse poolt väljastatud projekteerimistingimused, siis tuleb teha ehitusloa taotlus Ehitisregistri keskkonnas, mille juurde lisada ehitusprojekt koos makstud riigilõivu kviitungiga.
Mitteelamud
Kõigi mitteelamute (pood, kohvik, tööstushoone), mille ehitisealune pind on üle 60 m2 ümberehitamiseks ja laiendamiseks on vajalik ehitusluba. Kui hoone laiendamise maht on üle 33%, siis tuleb enne ehitustegevuse alustamist taotleda projekteerimistingimused (detailplaneeringu kohustusel on vajalik detailplaneeringu koostamine, täpsema info saamiseks pöördu kõigepealt planeeringute spetsialisti poole). Projekteerimistingimuste taotlus tuleb teha Ehitisregistri keskkonnas. Kui on omavalitsuse poolt väljastatud projekteerimistingimused või kehtiv detailplaneering, siis saab alustada ehitusloa taotlemist.
Geoaluse koostamise vajadus
Uusehitise ja ehitusalust pinda suurendavate juurdeehitiste puhul ehitusprojekti koostamise aluskaardiks tuleb võtta päevakohastatud (olemasolevat olukorda tõeselt kajastav, sh tehnovõrgud) digitaalselt mõõdistatud geodeetiline alusplaan täpsusastmega M 1:500, kus on esitatud koostaja andmed (ettevõtja nimi, litsentsi nr, töö nr) ja mõõdistamise aeg. Alusele peavad olema kantud kõik puud. Alusplaanina ei saa kasutada kommunikatsioonide teostusmõõdistuste jooniseid.
Kui ehituse käigus ei suurendata olemasoleva hoone ehitusalust pinda, võib asendiplaani vormistada olemasoleval geodeetilisel alusel (krundiplaanil), Maa-ameti kaardil või ortofotol. Oluline on, et kogu olemasolev olukord oleks asendiplaanil kajastatud.