Koostatav Lääneranna valla üldplaneering
Üldplaneeringu ja keskkonnamõju strateegilise hindamise aruande eelnõu avaliku väljapaneku ja avalike arutelude tulemused
Üldplaneeringu ja KSH aruande eelnõu avalik väljapanek toimus 17.06.2024 – 29.07.2024. Avaliku väljapaneku jooksul oli igal isikul õigus avaldada üldplaneeringu ja KSH aruande eelnõu kohta arvamust. Kokku laekus 44 arvamust. Avaliku väljapaneku tulemuste avalikud arutelud toimusid Varblas 14.08.2024, Virtsus 15.08.2024, Koongas 21.08.2024 ja Lihulas 22.08.2024. Kokku osales 31 inimest.
Avaliku väljapanekul esitatud arvamustes ja avalike aruteludel ajal enim käsitlemist leidnud teemad: maakasutuse juhtotstarvete muutmine ning lisamine, ranna kasutamine ja ehituskeeluvööndi ulatus rannas, juurdepääs kallasrajale, perspektiivsed avalikud teed ja kergliiklusteed, rohevõrgustiku tingimused ja piirid, maavarade kaevandamine, taastuvenergeetika ja elektrivõrgu arendamise tingimused, väikesadamad, Matsiranna puhkeala. Lisaks tutvustati aruteludel üldplaneeringu lahendust ning selle valiku põhjendusi, KSH aruande eelnõu ning vastati küsimustele.
Avaliku väljapaneku ja avaliku arutelu tulemuste alusel tehakse üldplaneeringus ja KSH aruande eelnõus vajalikud muudatused ning seejärel esitatakse üldplaneering ja KSH aruande eelnõu kooskõlastamiseks planeerimisseaduse § 76 lg 1 nimetatud asutustele ning teavitatakse § 76 lg 2 nimetatud isikuid ja asutusi võimalusest esitada üldplaneeringu ja KSH aruande eelnõu kohta arvamust.
- Üldplaneeringu avalikul väljapanekul esitatud arvamused ning kohaliku omavalitsuse seisukohad (Dokumendiregister)
- Üldplaneeringu eelnõu avalik väljapanek (Dokumendiregister)
Üldplaneeringu ja keskkonnamõju strateegilise hindamise aruande eelnõu avalik väljapanek ja avaliku väljapaneku tulemuste avalikud arutelud
Lääneranna Vallavalitsus korraldab vastavalt planeerimisseaduse (PlanS) § 82 ja keskkonnamõju hindamise ja keskkonnajuhtimissüsteemi seaduse § 41 Lääneranna valla üldplaneeringu eelnõu ja üldplaneeringu keskkonnamõju strateegilise hindamise (KSH) aruande eelnõu avaliku väljapaneku 17. juuni – 29. juuli 2024.
Avaliku väljapaneku jooksul on igal isikul õigus avaldada üldplaneeringu kohta arvamust. Arvamusi on võimalik saata kirjalikult Lääneranna Vallavalitsusele 29. juulini 2024 e-posti aadressil vallavalitsus@laaneranna.ee või postiga aadressil Jaama tn 1, Lihula linn, 90302, Pärnu maakond. Avaliku väljapaneku jooksul on planeeringu materjalid elektrooniliselt kättesaadavad Lääneranna valla veebilehel https://www.laanerannavald.ee/koostatav-uldplaneering. Paberkandjal on materjalid (planeeringu seletuskiri, joonised, KSH aruanne) kättesaadavad Lääneranna Vallavalitsuses aadressil Jaama tn 1, Lihula linn (E, T, N 09.00-13.00 ja 13.30-16.00; K 11.30-16.00) alates 03. juuni 2024.
Lääneranna Vallavalitsus korraldab PlanS § 83 lõike 1 kohaselt üldplaneeringu eelnõu avaliku väljapaneku tulemuste avalikud arutelud:
14. august 2024 algusega kell 16.00 Varbla rahvamaja (Vallamaja/1);
15. august 2024 algusega kell 16.00 Virtsu rahvamaja (Pargi tn 4);
21. august 2024 algusega kell 16.00 Koonga koolimaja (Valla/4);
22. august 2024 algusega kell 16.00 Lihula kultuurimaja (Tallinna mnt 1a).
Avalikul arutelul tutvustab Lääneranna Vallavalitsus avaliku väljapaneku kestel esitatud kirjalikke arvamusi ja oma seisukohti nende kohta, põhjendab üldplaneeringu koostamisel valitud lahendusi ning vastab muudele üldplaneeringut käsitlevatele küsimustele.
Lääneranna valla üldplaneeringu eelnõu ja üldplaneeringu keskkonnamõju strateegilise hindamise (KSH) aruande eelnõu:
Põhijoonised (M 1:40000):
- Joonis 01. Maakasutus (PDF, 20MB)
- Joonis 02. Väärtuslikud alad ja piirangud (PDF, 22MB)
- Joonis 03. Teed ja tehnovõrgud (PDF, 18 MB)
- Joonis 04. Ehitustingimuste skeem (PDF)
Väljavõtted maakasutuse jooniselt (joonis 01) suuremate asulate lõikes (M 1:8000)
- Joonis 05. Lihula (PDF, 5MB)
- Joonis 06. Virtsu (PDF, 4MB)
- Joonis 07. Kirbla (PDF)
- Joonis 08. Koonga (PDF)
- Joonis 09. Kõmsi (PDF)
- Joonis 10. Lõpe (PDF)
- Joonis 11. Oidrema (PDF)
- Joonis 12. Tuudi (PDF)
- Joonis 13. Tõusi (PDF)
- Joonis 14. Varbla (PDF)
- Joonis 15. Vatla (PDF)
- Leppemärgid (PDF)
Väljavõtted maakasutuse jooniselt (joonis 01) valla osade lõikes (PDF)
Väljavõtted väärtuslike alade ja piirangute jooniselt (joonis 02) valla osade lõikes (PDF)
Väljavõtted teede ja tehnovõrkude jooniselt (joonis 03) valla osade lõikes (PDF)
Avalikul väljapanekul oleva üldplaneeringu eelnõu ja KSH aruande eelnõu materjalid ja dokumendid (sh lisad) on kättesaadavad dokumendiregistris:
- Üldplaneeringu eelnõu avalik väljapanek (dokumendiregister)
- Üldplaneeringu avaliku väljapaneku toimik (dokumendiregister)
NB! Üldplaneeringu eelnõu jooniste failid, eriti tervet valda hõlmavate põhijooniste failid, on mahukad ning seetõttu võib nende vaatamine või allalaadimine olla tavapärase veebilehe kasutusega võrreldes märgatavalt aeglasem.
Üldplaneeringu ja keskkonnamõju strateegilise hindamise aruande eelnõu
Lääneranna valla üldplaneering hõlmab kogu valla territooriumi (pindala 1363 km²). Läänernna valla üldplaneeringu kehtestamise korral lõpeb Hanila, Koonga, Lihula ja Varbla valla üldplaneeringu kehtivus.
Lühikokkuvõte
Üldplaneeringuga lahendatakse valla ruumilistest vajadustest lähtuvalt Planeerimisseaduse (PlanS) § 75 toodud ülesanded. Lääneranna valla ruumiliseks vajadusteks on säilitada ja jätkusuutlikult arendada väljakujunenud asustusstruktuuri ning kujundada kvaliteetne ja elu- ning ettevõtluskeskkond.
Valla asustuses olulisi muudatusi ei kavandata. Kahaneva ja vananeva rahvastiku tingimustes on elamu- ja ettevõtlusalasid planeeritud eelkõige Lihula linnas ja Virtsu alevikus ning suuremate külade kompaktse asustusega osades. Planeeritud on ka tootmise- ja segafunktsiooniga maa-alasid hajaasustuses, et olla tulevikus arendussoovide ja -vajaduste osas paindlik ja soodustada kasutusest välja langenud hoonestatud alade taaskasutusele võtmist.
Valla territoorium, välja arvatud Lihula linn ja Virtsu alevik, jääb hajaasustusega alaks, kus võimaldatakse eluasemete rajamist ja/või piirkonda sobituva ettevõtluse arendamist. Sõnastatud on Lääneranna valla kui terviku ruumilise arengu põhimõtted, suundumused ja vajadused ning ühtlustatud planeeringuala kasutus- ja ehitustingimusi.
Kehtivate üldplaneeringutega võrreldes on vähendatud oluliselt detailplaneeringu kohustusega ala suurust. Detailplaneeringu koostamise kohustus on Lihula linnas ja Virtsu alevikus. Võrreldes kehtivate üldplaneeringutega on uues üldplaneeringus rohkem ja üksikasjalikumalt kirjeldatud ehitamise aluseks olevaid tingimusi.
Üldplaneeringuga määratakse mererannas korduva üleujutusala piir, millest alates arvestatakse ranna ehituskeelu- ja piiranguvööndi laiust. Üldplaneeringus tehakse ettepanek jätta kehtima hetkel kehtivad ranna ehituskeeluvööndi vähendamised ning tehakse ettepanekuid ranna ja kalda ehituskeeluvööndi vähendamiseks. Üldplaneeringus on näidatud üleujutusohuga alad rannas ja antud tingimused ehitamiseks neil aladel.
Üldplaneeringus on märgitud olemasolevate ja võimalike avalike teede ja kergliiklusteede asukohad, täpsustatakse Lääne ja Pärnu maakonnaplaneeringutes määratletud rohevõrgustiku ning väärtusliku põllumajandusmaa piire ja kasutustingimusi. Üldplaneeringus on antud üldised suunised ja tingimused taastuvenergeetika (tuule- ja päikeseenergia) arendamiseks.
Üldplaneeringu koostamisega paralleelselt viidi läbi üldplaneeringu keskkonnamõju strateegiline hindamine (KSH). KSH ülesanne on selgitada, kirjeldada ja hinnata üldplaneeringu elluviimisega kaasnevat olulist keskkonnamõju ja määrata vajadusel leevendusmeetmed. KSH tulemused kajastuvad üldplaneeringu lahenduses läbi maakasutus- ja ehitustingimuste. KSH tulemusel selgus, et Lääneranna valla üldplaneeringu elluviimisega ei kaasne olulist negatiivset keskkonnamõju. Piiriülest mõju Lääneranna valla üldplaneeringu elluviimisel ei kaasne.
Üldplaneeringu lähteseisukohad ja keskkonnamõju strateegilise hindamise väljatöötamise kavatsus
Lääneranna Vallavalitsus koostas koostöös Adepte Ekspert OÜ-ga üldplaneeringu lähteseisukohad ning üldplaneeringu keskkonnamõju strateegilise hindamise väljatöötamise kavatsuse (august 2019).
Ametkondade arvamused:
Maa-amet; Maaeluministeerium; Lennuamet; Rahandusministeerium; Päästeamet; Põllumajandusamet; Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium; Terviseamet; Tarbjakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet; Veeteede Amet; Politsei- ja Piirivalve Amet; Keskkonnaamet; Muinsuskaitseamet; Kultuuriministeerium; Maanteeamet; Maaeluministeerium.
Kaasatud isikute arvamused:
Eesti Erametsaliit OÜ; eraisik Jüri Teder; AS Matsalu Veevärk; Lääne-Nigula Vallavalitsus; Riigimetsa Majandamise Keskus; Elering AS; Kaitseliit; Metsatervenduse OÜ; Valga Puu OÜ; Metsagrupp OÜ; Karo Mets OÜ ja Eremka OÜ.
Esitatud arvamuste koondtabel (august 2019).
Üldplaneeringu algatamine
Lääneranna Vallavolikogu algatas 23.08.2018.a otsusega nr 90 Lääneranna valla üldplaneeringu koostamise ja keskkonnamõju strateegilise hindamise.
Lääneranna Vallavolikogu 15.02.2018.a otsusega nr 41 „Varbla, Lihula, Hanila ja Koonga valla üldplaneeringute ülevaatamine" kinnitati Varbla, Lihula, Hanila ja Koonga valla üldplaneeringute ülevaatamise tulemused. Ülevaatamise kokkuvõttena järeldati, et Varbla, Lihula ja Hanila valdade üldplaneeringud on aegunud (kehtestatud 1999-2003.a) ning tuleb asuda uue üldplaneeringu koostamisele. Kõige värskem on Koonga üldplaneering (kehtestatud 29.06.2016 määrusega nr 21) ning see on koostatud aastateks 2016-2025.
Planeerimisseaduse § 55 lõike 2 järgi on üldplaneeringu aluseks 29.03.2018.a kehtestatud Pärnu maakonnaplaneering ja 22.03.2018.a kehtestatud Lääne maakonnaplaneering.
Lääneranna valla üldplaneeringu küsitlus ja ideekorjekaart
Lääneranna valla üldplaneeringu koostajad soovivad teada saada vallaelanike nägemust, mõtteid ja soove valla ruumilise tuleviku kohta. Üldplaneeringuga saab kavandada olemasolevate väärtuste kaitsmist, probleemkohtade parandamist, avaliku ruumi, rohealade kasutamist, taristute arendamist ja uute ehitiste rajamist ning neile sobiva asukoha leidmist.
Et Lääneranna valla üldplaneering saaks võimalikult vallakodanike vajadusi arvestav, ootavad planeeringu koostajad vastuseid küsitlusele vabas vormis kuni 11. maini 2020. Vastata võib ka ainult ühele küsimusele!
Oma nime ja kontaktandmete märkimine on vabatahtlik, vastanute nime ja kontaktandmeid ei avalikustata!
Kõik asjakohased vastused vaadatakse läbi planeeringu eskiislahenduse koostamise käigus. Küsitluse tulemused avalikustatakse valla kodulehel. Eraldi kirjalikke vastuseid küsimustikule vastanutele ei koostata.
Küsitluse läbiviimisel ajal on avatud 11. maini 2020 üldplaneeringu ideekorjekaart, mida palume täita lisaks küsitlusele vastamisele (või selle asemel).