Korraldatud jäätmevedu
Alates 1. septembrist 2022 algas uus korraldatud jäätmeveo hankeperiood, millega seoses laienes korraldatud jäätmeveos pakutavate teenuste valik ning muutus teenuste hinnakiri. Nüüd saab oma koduõuelt eraldi kogutuna üle anda segaolmejäätmeid, biojäätmeid, vanapaberit, segapakendeid, klaaspakendeid, elektroonikat ja suurjäätmeid. Kõiki jäätmeliike saab ära anda igaüks sõltumata asukohast.
Jäätmete eraldi kogumine on kõikidele kohustuslik, kuid sõltuvalt jäätmetekkekoha tüübist võib mõningaid jäätmeliike viia ka ise jäätmete kogumiskohta, st ei ole kohustuslik anda jäätmed üle just korraldatud jäätmeveo raames. Kui kõik jäätmeliigid on kokku pandud ühte konteinerisse, võib jäätmevedaja mahuti tühjendamata jätta või rakendada hoopis olulisemalt kõrgemat tasu (vaata hinnakirja). Vajalikud mahutid saab tellida Ragn-Sellsilt või soetada ise meelepärasest müügikohast.
Ülevaade jäätmeveo tingimustest (milliste jäätmeliikide üle andmine on kohustuslik, kuidas jäätmeid tuleb sorteerida)
Korraldatud jäätmevedu teostab (kuni 31.08.2027) jäätmevedaja Ragn-Sells AS.
- Ragn-Sells ASi iseteenindus
- Jäätmeveo tühjendusgraafikud
- Jäätmeveo ja konteinerite hinnakiri
- Konteinerite tellimiskeskkond
- Jäätmeveo lepingu sõlmimine
Küsimuste korral palume võtta ühendust:
Ragn-Sells AS klienditeenindus
Piirkondlik kontor: Lille 4-214, Pärnu, E-R 8.00-17.00
Infotelefon: 606 0439
e-post: parnu@ragnsells.com
Veebileht: www.ragnsells.ee
Lääneranna Vallavalitsus
Telefon: 472 4630
e-post: vallavalitsus@laaneranna.ee
Veebileht: www.laanerannavald.ee
Tühjendusgraafikud ja kogumisringide toimumisajad
Jäätmeveograafikuid saab igal ajal ise muuta Ragn-Sellsi iseteeninduses või helistades Ragn-Sellsi klienditeenindusele. Graafikut võib muuta kordavalt vastavalt enda vajadustele.
Segaolmejäätmed: Hajaasustuses toimub jäätmevedu graafiku alusel iga 14, 28, 56 või 84 päeva tagant. Lihulas ja Virtsus toimub jäätmevedu graafiku alusel üldjuhul iga 14 või 28 päeva tagant, kuid kui toimub nõuetekohane biolagunevate jäätmete kogumine, siis saab graafikut muuta harvemaks. Segaolmejäätmete veograafiku harvemaks muutmise taotlus tuleb esitada Lääneranna Vallavalitsuse e-posti aadressile vallavalitsus@laaneranna.ee või tavapostiga aadressile Jaama tn 1, Lihula linn, 90302, Pärnu maakond. Taotluse blankett on leitav blanketid ja vormid alamlehelt (Maa, keskkond, heakord alajaotises).
Biojäätmed: Jäätmevedu toimub graafiku alusel iga 7 või 14 päeva tagant sõltumata asukohast sõltumata asukohast. Kui jäätmehoolduseeskirja alusel ei ole Te kohustatud biolagunevaid jäätmeid üle andma jäätmevedajale, võib Vallavalitsus lubada taotluse alusel biolagunevate jäätmete kompostimist tekkekohal. Biolagunevate jäätmete kompostimise taotlus tuleb esitada Lääneranna Vallavalitsuse e-posti aadressile vallavalitsus@laaneranna.ee või tavapostiga aadressile Jaama tn 1, Lihula linn, 90302, Pärnu maakond. Taotluse blankett on leitav blanketid ja vormid alamlehelt (Maa, keskkond, heakord alajaotises).
Vanapaber ja klaaspakendid: Jäätmevedu toimub graafiku alusel iga 14, 28, 56 või 84 päeva tagant sõltumata asukohast. Need, kes ei ole kohustatud vanapaberit ja klaaspakendeid üle andma korraldatud jäätmeveo raames, võivad antud jäätmeid üle anda ka vabagraafiku alusel (nt kord aastas) andes sellest teada Ragn-Sellsile.
Segapakendid: Jäätmevedu toimub graafiku alusel iga 14, 28, 56 või 84 päeva tagant.
Elektroonika ja suurjäätmed (sh mittekomplektsed): Jäätmevedu toimub kogumisringidena, mis toimuvad iga märtsi-, juuli-, septembri- ja detsembrikuu teisel nädalal. Veotellimus tuleb esitada 7 päeva enne toimumiseaega helistades Ragn-Sellsi infotelefonil 6060 439 või kirjutades e-posti aadressile tellimus@ragnsells.com. Tellimuses andke teada, mida ja millises koguses soovite üle anda. Ühe veokorra maksimaalne maht on kuni 5 m3. Jäätmete üleandmise tasu on 5,33 eurot kuupmeetri kohta.
Korraldatud jäätmeveoga liitumisest erandkorras vabastamine
Jäätmevaldajal on õigus esitada vallavalitsusele taotlus enda tähtajaliseks ja erandkorras korraldatud jäätmeveoga liitumise kohustusest vabastamiseks, kui kinnistul ei elata või kinnistut ei kasutata (puudub elu- või äritegevus või muu tegevus).
Vallavalitsus võib jäätmevaldaja korraldatud jäätmeveost vabastada põhjendatud taotluse alusel teatud tähtajaks:
- aastaringselt kuni kehtiva korraldatud jäätmeveo perioodi lõpuni (31. augustini 2027), kui kinnistul ei elata ja seda ei kasutata;
- hooajaliselt 1. novembrist kuni 30. aprillini, kui kinnistut kasutatakse suvilana;
- erandkorras muuks tähtajaks, kui kinnistut kasutatakse muul ajal.
Korraldatud jäätmeveost vabastuse saamiseks tuleb jäätmevaldajal esitada Lääneranna Vallavalitsusele taotlus korraldatud jäätmeveoga mitteliitunuks lugemiseks ja kinnistu eelneva aasta elektritarbimise teatis (kui kinnistu on liidetud elektrivõrguga) või mõni muu dokument, mis kinnitab kinnistu mittekasutamist.
Taotluse blanketi leiate blanketid ja vormid alamlehelt (Maa, keskkond, heakord alajaotises).
Allkirjastatud taotlus koos eelneva aasta elektritarbimise teatisega tuleb saata e-posti aadressile vallavalitsus@laaneranna.ee või tavapostiga aadressile Jaama tn 1, Lihula linn, 90302, Pärnu maakond.
Korraldatud jäätmeveost erandkorras vabastatud jäätmevaldaja esitab üks kord aastas järgmise aasta 20. jaanuariks vallavalitsusele kirjaliku kinnituse, et kinnistul ei ole aasta kestel elatud ja seda ei ole kasutatud.
Jäätmevaldaja, kes ei ole vabastusele järgneval aastal esitanud 20. jaanuariks kirjalikku kinnitust, loetakse korraldatud jäätmeveoga uuesti liitunuks 21. jaanuarist arvates.
Vastav kinnitus tuleb esitada e-posti aadressile vallavalitsus@laaneranna.ee või tavapostiga aadressile Jaama tn 1, Lihula linn, 90302, Pärnu maakond.
Ühiskogumismahuti kasutamine
Ühismahuti kasutamine tähendab, et üks majapidamine soetab jäätmete konteineri ning seda hakkab vallavalitsuse loa alusel kasutama mitu majapidamist. Kui varem oli lubatud mitme majapidamise peale ühismahutit kasutada kõrvuti ja üle tee asuvate naaberkinnistute puhul ning erandkorras muul mõjuval põhjusel, siis nüüd võib ühismahutit kasutada üksnes ühise õuealaga korter- ja ridaelamutes tekkivate jäätmete kogumiseks või erandkorras põhjendatud juhul küla ühiseks jäätmete kogumiseks. Sisuliselt tähendab see seda, et üksikud eramajad ei saa enam koos jäätmeid koguda, vaid igal eramajal tuleb võtta oma isiklik jäätmete kogumismahuti. Ühismahuti kasutamise korda muudeti, kuna seni paljud ühismahuti kasutajad sõlmisid küll omanikuga kokkuleppe mahuti kasutamiseks, kuid tegelikult jäätmeid sinna ei viinud. Kahjuks jõudsid selliste fiktiivsete ühismahuti kasutajate segaolmejäätmed ka avalikesse pakendikonteineritesse.
Enne ühiskogumismahuti kasutamise taotlemist tuleb jäätmevaldajatel kokku leppida, kes hakkab jäätmekäitluse eest vastutavaks isikuks (ehk ühiskogumismahuti omanikuks, kes sõlmib sh jäätmeveolepingu jäätmevedajaga). Ühise mahuti kasutamiseks tuleb jäätmevaldajatel esitada Lääneranna Vallavalitsusele ühine taotlus ühiskogumismahuti kasutamiseks.
Taotluse blankett on leitav blanketid ja vormid alamlehelt (Maa, keskkond, heakord alajaotises).
Allkirjastatud taotlus tuleb saata e-posti aadressile vallavalitsus@laaneranna.ee või tavapostiga aadressile Jaama tn 1, Lihula linn, 90302, Pärnu maakond.
Põhilised nõuded (väljavõte hanke dokumentidest)
- Üldjuhul toimub jäätmevedu graafiku alusel, kuid jäätmevedaja peab võimaldama jäätmevaldaja tellimisel kogumisvahendi tühjendamist ka graafikuväliselt hiljemalt viie tööpäeva jooksul peale jäätmevaldaja poolt tellimuse esitamist. Graafikuvälisel tühjendamisel rakendatakse kõrgemat tasu (vaata hinnakirja).
- Kui jäätmevaldaja on liitunud jäätmete kohtkogumisega vabagraafiku alusel, siis peab jäätmevedaja võimaldama jäätmevaldaja tellimisel kogumisvahendi tühjendamise järgmisel logistilisel veopäeval peale jäätmevaldaja poolt tellimuse esitamist. Vabagraafiku alusel on võimalik üle anda ainult paberit ja klaaspakendeid.
- Jäätmevedaja peab tühjendama ka üle täitunud kogumisvahendi ja kogumisvahendi kõrvale ära vedamiseks paigutatud jäätmed kaasa võtma. Kogumisvahendi mahtu ületavate jäätmete kogust hinnatakse visuaalselt. Jäätmevedaja on kohustatud tegema kohapeal üle täitunud kogumisvahendist foto ja edastama selle elektroonselt jäätmevaldajale hiljemalt kolme tööpäeva jooksul. Kui kogumisvahend on üle täitunud, on jäätmevedajal õigus saada kogumisvahendi mahtu ületavate jäätmete eest tasu (vaata hinnakirja).
- Enne kogumismahuti tühjendamist peab jäätmevedaja visuaalsel vaatlusel tuvastama, et kogumismahutis ei ole jäätmeid, mida sinna panna ei tohi. Kui visuaalselt on tuvastatav, et kogumismahutis on olulises osas jäätmeid (rohkem kui 10%), mida ei ole lubatud vastava jäätmeliigi kogumisvahendisse panna (nt segaolmejäätmete mahutis on biojäätmed, pakendid jms), siis võib jäätmevedaja jätta mahuti tühjendamata või tühjendamisel rakendada kõrgemat tasu (vaata hinnakirja).
- Kogumisvahendite lõhkumisel või kahjustamisel jäätmevedaja poolt asendab jäätmevedaja kahjustatud mahuti samaväärsega või hüvitab kõik samaväärse mahuti asendamisega seotud kulud. Kahjustatud või amortiseerunud kogumismahutist tuleb jäätmevaldajat kohe teavitada ja kogumismahuti seisukord ning kahju tekkimise eeldatav põhjus fotol fikseerida.
- Kogumisvahendite paiknemiskoht asub üldjuhul jäätmevaldaja õuealal nähtavas kohas. Tiheasustusaladel eramute ja paarismajade puhul on paiknemiskoht jäätmevaldaja aia taga üldkasutatava ja jäätmeveokiga läbitava sõidutee ääres. Jäätmekotid (max 10 kg) ja käsitsi teisaldavad mahutid (80L-370L) võivad asetseda kuni 20 meetrit jäätmeveoki lähimast võimalikust peatuskohast ning käsitsi teisaldatavad mahutid (600L-1100L) võivad asetseda kuni 10 meetrit jäätmeveoki peatumise kohast. Vaidluste tekkimise korral loetakse lähimaks võimalikuks peatuskohaks jäätmevaldaja õueala algust või muud peatumiskohta, mis on eelnevalt jäätmevaldajaga kokkulepitud.
- Kui ligipääs kogumisvahendile on takistatud, on jäätmevedaja kohustatud võtma jäätmevaldajaga ühendust telefoni teel. Kui jäätmevaldaja kõrvaldab takistuse 5 minuti jooksul, siis tuleb kogumisvahend tühjendada samal päeval. Kui takistuse kõrvaldamine ei õnnestu, siis peab jäätmevedaja juhinduma järgmisest punktist.
- Kui jäätmevaldaja ei ole taganud oma kinnistul ligipääsu kogumisvahendile (kogumisvahendi tühjendamine on takistatud) või kogumisvahendit ei ole, siis peab jäätmevedaja esindaja tegema kohapeal olukorrast foto või video ning fikseerima olukorra. Jäätmevedaja on kohustatud teatama sellest jäätmevaldajat ning edastama tehtud foto või video koos selgitusega jäätmevaldajale elektronposti teel hiljemalt kolme tööpäeva jooksul. Sellist vedu loetakse tühisõiduks, millele rakendatakse kõrgemat tasu (vaata hinnakirja).
- Jäätmevaldaja esmasel liitumisel ei tohi jäätmevedaja lugeda vedu tühisõiduks, kui esimesel veokorral selgub, et jäätmevaldaja õuealani kulgev sissesõidutee on jäätmeveokile läbimatu. Jäätmevedajal tuleb läbimatust teest koheselt jäätmevaldajat teavitada telefoni teel ning kokku leppida järgmisteks veokordadeks uus kogumisvahendite paiknemiskoht. Kui uue paiknemiskoha asukoht jääb telefoni teel kokku leppimata, tuleb jäätmevedajal saata vastava sisuga teade omapoolse ettepanekuga jäätmevaldajale ja Vallavalitsusele elektronposti teel kolme tööpäeva jooksul.
- Jäätmevedaja ei tohi lugeda sissesõiduteed jäätmevaldaja õuealani läbimatuks põhjusel, et sissesõidutee on ebatasane. Jäätmevedajal on kohustus sõita õuealani, mille sissesõidutee on vähemalt 2,5 meetri laiune, teeääred on puhastatud vähemalt ühe meetri laiuselt võsast/puudest või muudest takistusest, ning kus puudub jäätmeveoki kinnijäämise oht.
- Jäätmevedajal on õigus rakendada tasu tühisõidu eest, kui jäätmevaldaja ei ole jäätmevedajale võimaldanud juurdepääsu kogumisvahendile, kogumisvahendis on sobimatud jäätmed või ei ole vaatamata tellimuse tegemisele pannud välja suur- ja/või elektroonikajäätmeid. Tasu tühisõidu eest ei ole lubatud rakendada juhul, kui takistus jäätmete vedamiseks ei ole põhjustatud jäätmevaldaja tegevusest või tegevusetusest (veokijuhil ei ole kaasas üleantud avamisvahendit, vallale kuuluva juurdepääsutee seisukord ei vasta tee seisundinõuetele või tee/tänav on ajutiselt suletud või läbimatu, erakorralised ilmastikuolud, teele langenud puu vms, jäätmevaldaja esmakordsel liitumisel selgub, et jäätmevaldaja sissesõidutee õuealani on läbimatu). Jäätmevedaja on kohustatud tõendama (foto või videojäädvustus) juurdepääsu puudumist kogumisvahendile või üleandmiseks välja pandud jäätmete mittevastavust üleandmiseks mõeldud jäätmeliigile.
- Jäätmevedaja peab jäätmevaldajale tema päringu alusel esitama GPS-seadme andmete väljavõtte, mille kaudu on jäätmevaldajal võimalik tutvuda tema kinnistu kohta salvestatud jäätmeveoteenuse osutamise andmetega.
- Jäätmevedaja kohustub esitama jäätmevaldajale osutatud jäätmeveo teenuse eest arve, kus oleks selgelt märgitud tühjendatud kogumisvahendi suurus või jäätmete maht, jäätmeliik ning aadress, kus jäätmeid üle anti. Jäätmevedaja esitab jäätmevaldajale arve üldjuhul üks kord kuus olenemata arve suurusest. Juhul kui jäätmevedu toimub harvemini kui üks kord kuus, siis esitab jäätmevedaja arve peale igakordset jäätmeveo toimimist, sh tühisõidud (iga 56 või 84 päeva tagant vastavalt veograafikule). Kokkuleppel jäätmevaldajaga võib jäätmevedaja esitada arve harvemini.
- Kui jäätmevaldaja ei tasu arveid õigeaegselt, siis on jäätmevedajal on õigus algatada jäätmevaldajalt võlgnevuse sissenõudmine seadusega ettenähtud korras ja nõuda jäätmevaldajalt viivist kooskõlas Eesti Vabariigi õigusaktidega.