Lumetõrje
Lumetõrjet teostatakse Lääneranna valla kohalikel teedel, tänavatel, avalikult kasutatavates parklates, platsidel, valla hallatavate asutuste territooriumitel ning hajaasustusega aladel nende elamuteni viivatel erateedel, kus alaliselt elavad Lääneranna valla elanikud.
Talihooldustööde teostamisel lähtutakse majandus- ja taristuministri 14.07.2015 määruse nr 92 „Tee seisundinõuded" peatükist 4 „Talihooldus" ja määruse lisadest 6, 7, 8 ja 9.
Kontaktisik lumetõrje küsimustes on teede- ja transpordispetsialist Martin Tee, tel 51911591, martin.tee@laanerannavald.ee.
Lihula linnas ja endise Hanila valla osas (välja arvatud Virtsu ja Kõmsi piirkonnad) teostab lumetõrjet Lääneranna Vallavalitsus.
Riigihangetega on Lääneranna vallas lumetõrje jaotatud 13 piirkonnaks. Piirkondade loetelu ja teenindajad:
- Virtsu piirkond – Osaühing Bonustrans
- Oidrema piirkond (Oidrema, Karinõmme, Tarva kant) – OÜ Mätiku talu
- Lõpe piirkond (Lõpe, Paimvere, Peantse, Kalli, Rabavere, Veltsa kant) – Osaühing Lõpe Agro
- Koonga piirkond (Koonga, Pikavere, Salavere, Võrungi, Jänistvere, Irta, Nedrema, Võitra kant) – Tõukre talu OÜ
- Mihkli–Kõima piirkond (Mihkli, Emmu, Järve, Kõima, Hõbeda, Ura kant) – FIE Ego Siigi Tarvamäe talu
- Tuudi–Matsalu piirkond (Tuudi, Nurme, Petaaluse, Järise, Meelva, Matsalu, Metsküla, Saastna, Tuhu kant) – FIE Hiie Tõnise talu
- Alaküla piirkond (Alaküla, Valuste, Parivere, Penijõe, Kirikuküla kant) – Osaühing Seemnevili
- Kirbla piirkond (Kirbla, Vanamõisa, Võhma, Kelu, Kloostri, Lautna kant) – Osaühing Kirbla
- Saulepi piirkond (Vaiste, Saulepi, Kulli, Matsi, Õhu, Aruküla kant) – FIE Kaimo Adler
- Varbla piirkond (Varbla, Rannaküla, Kadaka, Helmküla kant) – Aktsiaselts Varbla Puhkeküla
- Paatsalu piirkond (Paatsalu, Muriste, Tamba, Mereäärse kant) – Aktsiaselts Varbla Puhkeküla
- Paadrema piirkond (Paadrema, Tõusi, Mõtsu, Kidise, Käru kant) – Aktsiaselts Varbla Puhkeküla
- Kõmsi piirkond (Massu, Kõmsi, Ridase, Hanila kant) – Havanna OÜ
Lisatud lumetõrje piirkondade kaardid on üldistatud ja informatiivse tähendusega. Lumetõrje teostamist mingitel teelõikudel võidakse muuta vastavalt vajadusele.
Lund hakatakse lükkama, kui lume paksus teedel ületab 10 cm. Esmajärjekorras lükatakse lumest puhtaks üldkasutatavad teed ja tänavad ning üldkasutatavate hoonete juurdepääsud (koolid, lasteaiad jms).
Lumetõrjet teostatakse nendel erateedel, mis teenindavad elamuid, kuhu on registreeritud inimese alaline elukoht ja mis ei ole korraldatud jäätmeveost vabastatud. Koduõuesid ja krundi siseseid teid vald ei hoolda. Väravate, tõkkepuude jms suletud või suletavatel teedel ning teedel, millele on paigaldatud sissesõitu keelavad märgid, lumetõrjet ei teostata.
Eratee omanikult eeldame, et teeservad ja kraavid on tähistatud nii, et pimedal ajal ja lumepaksusest hoolimata on tee asukoht määratav, tee kõrval on koht, kuhu lund lükata, teele kaarduvad puude oksad on eemaldatud, tee laius ja kurvikõverad võimaldavad lumetehnika liikumist. Teeservad peaks olema takistustest (ilupõõsad, puuistikud, truubiotsad, kaevude kaaned, kivid, kiviparkett jms) puhastatud või tähistatud viisil, mis tagab nende nähtavuse pimeda ajal ja sõltumata lumekihi paksusest.
Vald lähtub põhimõttest, et kui lumetõrjet teostav tehnika ei mahu lund lükkama, siis jääb lumi lükkamata.