Detailplaneeringud (menetluses)

Lihula linn, Tallinna mnt 65 detailplaneering

Üldinfo, eesmärk

Planeeringuala (pindala 1,78 ha) hõlmab Lihula Tallinna mnt 65 (tunnus 43001:001:0979, sihtotstarve 100% tootmismaa) ning sellega piirnevaid Tallinna maantee ja Pärnu maantee tänavate osi. Tallinna mnt 65 krundil asusid 2021 aastani kunagise Lihula piimatööstuse hooned.

Detailplaneeringu ülesandeks on Tallinna mnt 65 katastriüksuse, maa sihtotstarbe muutmine tootmismaast ärimaaks ning ehitusõiguse määramine eesmärgiga rajada kaubandushoone koos kliendiparkla ja juurdepääsuteedega ning nende toimimiseks vajalik taristu.

Detailplaneering on kehtiva Lihula valla üldplaneeringu kohane. Eeldatavalt ei kaasne planeeringuga kavandatud tegevustega olulist negatiivset mõju looduskeskkonnale, kultuuripärandile ega inimeste tervisele, heaolule ja varale ning negatiivne mõju Natura 2000 võrgustiku aladele on välistatud.

Arendaja: AS OG Elektra.

Avalik väljapanek

Lääneranna Vallavalitsus võttis detailplaneeringu vastu ja suunas avalikule väljapanekule 19.06.2024 korraldusega nr 275.

Avalik väljapanek toimub 15.07.2024-29.07.2024 tööajal Lääneranna vallamajas (Lihula Jaama tn 1) veebilehel www.laanerannavald.ee. Detailplaneeringu avaliku väljapaneku jooksul on igal isikul õigus avaldada detailplaneeringu kohta arvamust. Arvamusi sai esitada kirjalikult Lääneranna Vallavalitsusele kuni 29.07.2024 aadressil Jaama tn 1 Lihula 90302 või e-postiga vallavalitsus@laaneranna.ee

Avaliku väljapaneku tulemuste avaliku arutelu korraldamine ei ole nõutav, kui detailplaneeringu kohta ei esitatud avaliku väljapaneku kestel kirjalikke arvamusi või kui kõik kirjalikult esitatud arvamused on arvesse võetud. Detailplaneeringu väljapanek, avalik arutelu ning suuliste ja kirjalike arvamuste esitamine on avalik ehk avatud menetlus ning isikutel tuleb arvestada avalikkusega.

Planeeringulahenduse kokkuvõte

Planeeritavat ala ei jagata kruntideks. Kaubandushoone asukoht on kavandatud ligikaudu 40m kaugusele Tallinna maanteest.  Endise piimatööstuse ehitised likvideeritakse.

Krundi ehitusõigusega on määratud krundi kasutamise sihtotstarbeks kaubandus-, toitlustus- ja teenindushoone maa, hoonete suurim lubatud arv kuni 2, hoonete suurim lubatud ehitisealune pind kokku kuni 2000 m²; hoonete lubatud maksimaalne kõrgus kuni 10 m. Lubatud on lamekatus. Hoonete välisviimistlusmaterjalide valikul tuleb kasutada vastupidavaid, kvaliteetseid ning keskkonda sobivaid materjale. Põhiliste fassaadi viimistlusmaterjalidena on lubatud kasutada klaas, fassaadplaadid, betooni, puit. Soovitatav on osaliselt kasutada krohvi ja looduslikku kivi. Naturaalseid materjale imiteerivad plastikust ja metallist viimistlusmaterjalid pole lubatud. Tehniliste seadmete (soojuspumbad, kliimaseadmed, ventilatsioon jms) valikul ja paigutamisel tuleb arvestada ümbruskonna eluhoonete paiknemisega.

Sõidukite ja jalakäijate juurdepääs on kavandatud Pärnu maanteelt kahest kohast ning lisaks juurdepääs jalakäijatele Tallinna maanteelt. Kauba- ja prügiveoautode manööverdusala on planeeritud ehitatava kauplusehoone lõunaosa juurde. Põllu tänava poolt on ette nähtud juurdepääs endise piimatööstuse säilitatava puurkaevu ning Imatra Elekter AS alajaama juurde. Juurdepääsuteede täpsed asukohad, laiused, kandevõime, katendid jms määratakse projekteerimisel. Kõnniteed, parklad, kaubahoov, juurdepääsud ja invanõuded täpsustatakse projektiga. Parkimine on lahendatud krundisiseselt kauplusehoone lääne- ja põhjaküljel. Planeeringualale on ette nähtud ka jalgrattaparkla. Sõidukite parkimiskohtade arv 45, jalgratastel 12.

Hoonestusest ja kõvakattest vabaks jääv ala haljastatakse. Haljastus peab moodustama planeeritava ala pindalast vähemalt 20% ja kõrghaljastus sellest omakorda 50%. Säilitada on kavas kõrghaljastus planeeritavast kaubandushoonest lõuna poole. Kõrghaljastus on kavandatud krundi kirde- ja idapiiri ja planeeritava kaubandushoone vahele ning krundi põhja- ja kirdenurgas. Kõrgekasvuliste ja laia võraga puude kaugus hoonetest peab olema vähemalt 5 m. Kõrghaljastuse põõsad võivad olla parkla ümbruses. Planeeringuala põhimõtteline haljastusskeem on kujutatud põhijoonisel. Istutavate puude ja põõsaste konkreetne paiknemine, arv ja liigid täpsustatakse edasise projekteerimise käigus. Krundi ümber võib rajada piirde, mille kõrgus ei ole reguleeritud, kuid piire peab olema läbinähtav.

Krunt ühendatakse Lihula linna ühisveevärgi- ja kanalisatsiooniga.

Võrreldes eskiisiga on detailplaneeringu lahendust täiendatud ja täpsustatud haljastuse, liikluskorralduse ja tuleohutuse osas. Sh lisati kõrgem haljastus planeeringuala põhja- ja kirdeosale ning Tallinna mnt äärde kauplusehoone, parkla ja jalakäijate juurdepääsutee ning Tallinna mnt 63 kinnisasja vahele.

 

Algatamine

Detailplaneering algatati Lääneranna Vallavalitsuse 16.08.2023 korraldusega nr 431 "Detailplaneeringu algatamine (Lihula linn, Tallinna mnt 65)". Planeerimisseaduse § 125 järgi on detailplaneeringu koostamine on nõutav linnades kui asustusüksustes ehitusloakohustusliku hoone püstitamiseks. Uuringute vajadus selgub detailplaneeringu koostamise käigus.

Eskiis

Planeeringuga määratakse kavandatud kaubandushoone ehitusõigus, lahendatakse juurdepääsud, parkimisvõimalused ning heakorra- ja haljastustingimused.

Planeeritavat ala ei jaotata kruntideks. Kavandatav hoonete ehitseealune pind kokku kuni 2000 m2, lubatud suurim kõrgus 10m, korruste arv 2, katusekalle 0-45 kraadi. Planeeringulahendus näeb ette endise piimatööstuse pumbamaja ja maa-aluse veehoidla lammutamise ning krundil asuva tehiskünka, vana asfaltkatte ja metallipiirete likvideerimise.

Sõidukite ja jalakäijate juurdepääs on kavandatud Pärnu maanteelt kahest kohast. Jalakäijatele on planeeritud lisaks juurdepääsutee Tallinna maantee kõnniteelt. Planeeritavast hoonest lõunasse on kavandatud kauba- ja prügiautode manööverdusala. Kauplusehoone parkimine on lahendatud krundisiseselt hoone põhja-, lääne- ja lõunaküljel. Planeeritud parkimiskohti on 48, jalgratta parkla parkimiskohti 12.

Krunt ühendatakse Lihula linna ühisveevärgi- ja kanalisatsiooniga. Sademeveed suunatakse ehitatavast hoonest ja selle teenindusalast eemale ning immutakse oma krundi piirides. Sademe- ja drenaaživee juhtimine naaberkruntidele ei ole lubatud.

Planeeringuala Pärnu mnt poolses küljes säilitatakse kõrghaljastus planeeringualalt lähtuva müra ja muude mõjude vähendamiseks, välja arvatud juurdepääsuteede asukohtades. Haljastus säilitatakse kinnistu lõunapoolsel osal, kuhu planeeringuga midagi ehitada ei kavandata. Hoonestusest ja kõvakattest vabaks jääv ala haljastatakse. Haljastus peab moodustama planeeritava ala pindalast vähemalt 20% ja kõrghaljastus sellest omakorda 50%.

Krundi ümber võib rajada piirde (ei ole kohustuslik), mille kõrgus ei ole reguleeritud, Piire peab olema läbinähtav. Kõik piirded ja hekid peavad paiknema oma krundi piires. Soovitatav on kõrghaljastuses ja hekkides kasutada piirkonna looduses levinud taimi. Hekkide kõrgus ei ole piiratud. Planeeritud parkimisaladelt ja majandusõuelt kokku kogutav lumi tuleb ladustada krundisiseselt.

Detailplaneeringu eskiisi osas arvamuste ja ettepanekute esitamine

Arvamusi ja ettepanekuid detailplaneeringu eelnõu osas on võimalik esitada Lääneranna Vallavalitsusele kirjalikult aadressil Jaama 1 Lihula 90302 ning e-posti aadressil vallavalitsus@laaneranna.ee kuni 05.03.2024.a.