Sotsiaal ja tervishoiu teated
Tööalane rehabilitatsioon – kellele ja milleks
Tööalane rehabilitatsioon on abiks inimestele, kellel on puude või haiguse tõttu mitmeid takistusi ja kes vajavad seetõttu tööle asumiseks või töötamise jätkamiseks erinevate spetsialistide abi. Kuidas aru saada, kas sellest võiks ka teile abi olla?
Alustada võiks nendele küsimustele vastamisega:
- Kas tunned, et Sinu töövõime on vähenenud ja Sind takistavad tööle asumisel või töötamisel erinevad piirangud (näiteks liikumisel, käte kasutamisel, aga ka teiste inimestega suhtlemisel)?
- Sa ei tea, kuidas oma tööülesandeid täita tundmata valu ja emotsionaalset pinget, ning märkad, et tööülesannete täitmiseks kulub rohkem aega?
- Kas Sinu tööülesanded või töökeskkond vajaksid tervisest tulenevate piirangute tõttu kohandamist?
- Kas abi võiks olla ergonoomilistest oskustest või tööalasest abivahendist?
Kui ka Sinul on tekkinud sellised küsimused, siis tule töötukassa juhtumikorraldaja juurde. Koos juhtumikorraldajaga saate välja selgitada, millist tuge saame pakkuda töötamise jätkamisel või või vajad abi uue töö leidmisel.
Kui selgub, et sind toetab kõige paremini tööalane rehabilitatsioon, siis juhtumikorraldaja juhendab Sind edasiste tegevuste osas. Sa saad ise valida, milline rehabilitatsioonimeeskond Sind kõige paremini toetada saab, kõikide meeskondade tutvustused ja kontaktandmed leiad töötukassa kodulehelt. Järgneb kohtumine rehabilitatsioonimeeskonnaga, kes koostab Sulle sobiva tegevuskava.
Tööalase rehabilitatsiooni meeskonnas töötavad erinevad spetsialistid, näiteks füsioterapeut, psühholoog, sotsiaaltöötaja, tegevusterapeut, õde, kogemusnõustaja jt, kes saavad aidata Sul leida motivatsiooni, suurendada enesekindlust ja oskuseid oma tervisega toimetulekuks. Spetsialistid aitavad tööellu sisse elada; nõustavad, kuidas tööülesandeid täita ja vajadusel juhendavad ka tööandjat, kuidas tööd sobivamalt korraldada või töökeskkonda kohandada. Pakutakse abi ka igapäevaelus esinevate probleemide lahendamisel, kuidas kasutada erinevaid abivahendeid ja saab ka psühholoogilist tuge. Tegemist ei ole meditsiiniliste protseduuridega või taastusraviga.
Kõik pakutavad võimalused toetavad inimese tööle asumist või tööl püsimist.
Tööalase rehabilitatsiooni teenuse kestus on umbes 8 kuud. Seetõttu on oluline, et leiaksid aega teenusel osalemiseks ja rehabilitatsioonispetsialistide soovituste järgimiseks.
Oodatud on tööealised inimesed, kellel on osaline töövõime või puue ning kes töötavad, õpivad, on ettevõtjad või on registreeritud töötuna ja otsivad tööd. Oluline on ka teie endi soov ja panus rehabilitatsiooniteenusel osalemiseks.
- Tööalane rehabilitatsioon (Eesti Töötukassa)
Anu Harjo
Eesti Töötukassa osakonnajuhataja asetäitja