Suure väina püsiühenduse ja selle toimimiseks vajaliku taristu riigi eriplaneeringu lõpetamine
Vabariigi Valitsus lõpetas 11.05.2023 korraldusega nr 129 Suure väina püsiühenduse ja selle toimimiseks vajaliku taristu riigi eriplaneeringu ning keskkonnamõju strateegilise hindamise. Planeeringu koostamine ja KSH lõpetati planeerimisseaduse § 29 lõike 1 punkti 3 alusel kuna planeeringu koostamise korraldajal puuduvad eelarves vahendid Suure väina püsiühenduse riigi eriplaneeringu koostamiseks.
Riigi eriplaneeringu ja KSH koostamise eesmärk oli kavandada püsiühendus (sild või tunnel) üle Suure väina mandrilt Muhu saarele. Riigi eriplaneeringu tulemusel pidi valmima mereala ja maismaad hõlmav terviklik ruumilahendus püsiühenduse ja sellega funktsionaalselt koos toimivate ehitiste tarbeks. Näiteks planeeriti püsiühenduse toimimiseks ja turvalisuse (sh liiklusturvalisuse) tagamiseks vajalikud trassid ja tehnovõrgud, kergliiklusteed, elektri- ja sidevarustus, määratakse maakasutus- ja ehitustingimused ning muud PlanS § 126 lg-s 1 nimetatud asjakohased riigi eriplaneeringu ülesanded.
Planeeringuala hõlmas maismaal Saare maakonnas Muhu vallas Võiküla, Kuivastu küla, Mõega küla, Oina küla, Rässa küla, Tusti küla ja Võlla küla territooriumi ning Pärnu maakonnas Lääneranna vallas Virtsu aleviku, Hanila küla ja Esivere küla territooriumi. Merealal hõlmas planeeringuala osa Suurest väinast. Planeeringuala suurus oli 9200 ha. Planeeringuala piir on esitatud Vabariigi Valitsuse 18.06.2020 korralduse nr 213 lisas.
Riigi eriplaneeringu ja KSH lõpetamise otsusega on võimalik tutvuda Riigi Teataja veebilehel.
Lõpetamise otsuse seletuskirjaga on võimalik tutvuda Rahandusministeeriumi veebilehel.
Lisainfo:
Marju Kaivapalu
ruumilise planeerimise osakonna nõunik
telefon 58510632
e-post marju.kaivapalu@fin.ee
Suure väina püsiühenduse riigi eriplaneering
Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi taotluse kohaselt soovitakse kavandada püsiühendust üle Suure väina mandrilt Muhu saarele. Püsiühenduse alternatiivsed võimalused on sild või tunnel.
Riigi eriplaneeringu tulemusel koostatakse mereala ja maismaad hõlmav terviklik ruumilahendus püsiühenduse ja sellega koos toimivate ehitiste tarbeks. Planeeritakse püsiühenduse toimimiseks ja turvalisuse (sh liiklusturvalisuse) tagamiseks vajalik taristu: tehnovõrgud, teed, kergliiklusteed, elektri- ja sidevarustus, määratakse maakasutus- ja ehitustingimused ning lahendatakse muud planeerimisseaduse § 126 lõikes 1 nimetatud asjakohased riigi eriplaneeringu ülesanded.
Eriplaneeringu ala paikneb Muhu vallas Võiküla, Kuivastu, Mõega, Oina, Rässa, Tusti ja Võlla küla territooriumil ning Pärnu maakonnas Lääneranna vallas Virtsu aleviku, Hanila ja Esivere küla territooriumil. Merealal hõlmab planeeringuala osa Suurest väinast. Planeeringuala suurus on kokku 9200 hektarit.
- Suure väina püsiühenduse riigi eriplaneeringu koduleht
- Riigi eriplaneeringud (Rahandusministeerium)
Planeering algatati Vabariigi Valitsuse 18.06.2020 korraldusega nr 213 "Suure väina püsiühenduse ja selle toimimiseks vajaliku taristu riigi eriplaneeringu ning keskkonnamõju strateegilise hindamise algatamine":
- Vabariigi Valitsuse korraldus (Riigi Teataja)
- Asendiskeem) (PDF)
- Algatamise taotlus (Rahandusministeeriumi dokumendiregister)
Planeeringu koostamise korraldaja on Rahandusministeerium. Planeeringu koostamist nõustab Skepast&Puhkim OÜ.
- Suure väina püsiühendus (Transpordiamet)
Suure väina püsiühenduse riigi eriplaneeringu lähteseisukohtade eelnõu avalik väljapanek
Rahandusministeerium teatab, et Suure väina püsiühenduse ja selle toimimiseks vajaliku taristu riigi eriplaneeringu ning mõjude hindamise, sh keskkonnamõju strateegilise hindamise väljatöötamise kavatsuse eelnõu avalik väljapanek toimub 12. juuli 2021 – 10. september 2021. Materjalid tehakse Rahandusministeeriumi veebilehel https://www.rahandusministeerium.ee/et/eesmargidtegevused/ruumiline-planeerimine/riigi-eriplaneeringud ning paberkandjal omavalitsustes kättesaadavaks hiljemalt 12. juuliks.
Suure väina püsiühenduse riigi eriplaneeringu lähteseisukohad ja selle elluviimisega kaasnevate mõjude hindamise väljatöötamise kavatsus on esimene etapp Vabariigi Valitsuse 18.06.2020 korraldusega nr 213 algatatud Suure väina püsiühenduse ja selle toimimiseks vajaliku taristu riigi eriplaneeringu koostamisel ning selle mõjude hindamise, sh keskkonnamõju strateegilise hindamise, läbiviimisel.
Suure väina püsiühenduse riigi eriplaneeringu ja selle mõjude hindamise eesmärgiks on piirkondade konkurentsivõime suurendamine ning ääremaastumise vähendamine läbi püsiühenduse kavandamise üle Suure väina mandrilt Muhu saarele. Planeeringu koostamisel selgitatakse välja püsiühenduse tagamiseks sobivaim alternatiiv – sild või tunnel – tuginedes valdkonnauuringute tulemustele, kaasaja insenertehnilistele teadmistele ning vajadusele tagada tasakaalustatud lähenemine valdkondlikele huvidele.
Lähteseisukohad ja väljatöötamise kavatsus määratleb Suure väina püsiühenduse kavandamise eesmärgi, annab ülevaate üldistest põhimõtetest, millest planeerimisprotsessis ning ka planeeringu elluviimisel lähtuda, koondab peamised ülesanded, mis planeeringus lahendada tuleb, kaardistab vajalikud uuringud, mis tuleb planeerimisotsuste tegemiseks läbi viia ning määratleb eeldatavad olulised ja asjakohased mõjud, mis Suure väina püsiühenduse kavandamisega kaasneda võivad.
Planeeringu lähteseisukohtade ja väljatöötamise kavatsuse materjalidega on võimalik tutvuda Rahandusministeeriumi veebilehel https://www.rahandusministeerium.ee/et/eesmargidtegevused/ruumiline-planeerimine/riigi-eriplaneeringud ja paberkandjal. Paberkandjal saab materjalidega tutvuda avaliku väljapaneku toimumise ajal tööpäevadel:
- Muhu Vallavalitsuses (Vallamaja, Liiva küla)
- Lääneranna Vallavalitsuses (Jaama tn 1, Lihula)
- Saaremaa Vallavalitsus (Tallinna 2, Kuressaare linn)
Avalikul väljapanekul olevate materjalide tutvustamiseks korraldab Rahandusministeerium arutelusid, kus selgitatakse, mis on avalikul väljapanekul olevate dokumentide eesmärk, milline on nende koostamise protsess olnud seni ja mis saab edasi. Dokumentide tutvustamiseks toimuvad arutelud:
- 13. juulil kell 13.00 Virtsu koolis (Pargi 4, Virtsu alevik)
- 13. juulil kell 17.00 Hellamaa külakeskuses (Hellamaa küla)
Planeeringu lähteseisukohtade ja mõjude hindamise väljatöötamise kavatsuse eelnõu kohta ettepanekuid, vastuväiteid ja küsimusi saab esitada kuni 10. septembrini 2021 (k.a.) aadressil Suur-Ameerika 1, Tallinn või e-posti teel: info@rahandusministeerium.ee.
Planeeringu lähteseisukohtade ja mõjude hindamise väljatöötamise kavatsuse eelnõu avaliku väljapaneku järgsete avalike arutelude aeg ja koht teatatakse pärast avaliku väljapaneku lõppemist, kuid hiljemalt 2 nädalat enne arutelude toimumist.