MAFFi juubeliaastal kandideeris festivalile üle 1000 filmi

Tänavu toimus Matsalu Loodusfilmide Festival juba 20. korda 21. septembrist 2. oktoobrini Lihulas ja üle Eesti. Selleks tuli korraldajatel üle vaadata enam kui 1000 filmi.

Silvia Lotmani sõnul algab MAFFi korraldamine aasta enne festivali. Esmalt tehakse erinevatele fondidele rahastustaotlused, seejärel paigutatakse festivalipäevad turismi- ja kultuurikalendritesse. Avalik konkurss kuulutatakse välja jaanuarist maini FilmFreeway veebikeskkonnas.

Sel aastal saadeti Matsalu festivalile üle 1000 filmi. Dokumentalist ja ise loodusfilme teinud MAFFi filmiprogrammijuht Heli Tetlov vaatas neid kõiki! Neist üle poolesaja konkureerisid kahes kategoorias: „Loodus" ning „Inimene ja loodus". Parimad valis välja filmitegijatest ja loodusetundjatest koosnev žürii. Sel aastal anti Grand Prix ehk üldvõit Belgia filmile "Uued kärsad", režissöör Jimmy Kets.

Igal aastal meelitab festival Lihulasse rahvusvahelise seltskonna. Näiteks on tänavu žüriis eelmisel aastal üldvõidu pälvinud Iraani filmitegija Nima Asgari; looduskaitsja Jacek Karczewski Poolast; operaator James Ewen Norrast.

Olgugi, et festivalipaik asub maailma mastaabis väikeriigi äärealal, on siinne piirkond filmitegijate seas positiivselt tuntud. Korduvalt on juhtunud, et saabutakse suurfestivalile ja imestatakse selle paiga väiksuse üle. Silvia Lotman teab rääkida, et üks üllatunud väliskülaline on teinud sotsiaalmeediapostituse sisuga „olen sattunud nukumajadega külakesse". Lihula ju õigupoolest ongi oma mõisamäe, mõisahoone ja viilkatusega majakestega üsna muinasjutuline. Paljud valdkonnas tegutsejad tulevad neile armsaks saanud Lihulasse ikka ja jälle tagasi.

Peale paiga eripära – arhitektuur, loodus, linnuränne – kiidavad filmitegijad publikut. Tihti moodustavad suurte filmifestivalide publiku erialaspetsialistid. Lihula kinosaali täidab aga tavapublik. Korraldusmeeskond kannab hoolt selle eest, et kohale tuleksid koolid ja publik Pärnust, Tallinnast, Märjamaalt, ja muidugi lähipiirkonna inimesed. Muuhulgas tehakse koostööd Viljandi Kultuuriakadeemiaga – nii on MAFFist kujunenud noorsootöötajate praktikabaas, kus üliõpilased viivad läbi noortele suunatud töötubasid ja ekskursioone Matsalu rahvuspargis.

Lilli Lumera
avalike suhete spetsialist